Facebook
SK | EN

Tlačová správa

Open Jazz Fest oznámil ďalšie veľké mená. Potešia nielen fanúšika jazzu.

18. 3. 2015, Bratislava / Nové Mesto nad Váhom

V piatok, 17. júla 2015 vystúpi Carmen Souza & Theo Pascal Epistola a predstaví sa aj maďarská formácia Special Providence.

Portugalčanka s kapverdskými koreňmi Carmen Souza považuje hudbu za svoju misiu. 34-ročná hudobníčka uvádza medzi ľuďmi, ktorý ovplyvnili jej jedinečný štýl, legendy ako Ellu Fitgerald, Billie Holiday alebo Joea Zawinula. Jej zatiaľ posledný album s názvom Protegid získal veľmi pozitívne ohlasy v tlači na celom svete. World Music Central o albume píše ako o míľniku, ktorý „vás pobáda k tomu, aby ste prijali a zároveň prehodnotili všetko čo viete a máte radi na hudbe z Kapverd.“ Podľa združenia NPR Souza na albume „otvára okno do úplne iného sveta.“ Výnimočný hlasový prejav a odvážny prístup k hudbe jej vyslúžili prirovnania k umelkyniam ako Nina Simone alebo Eartha Kitt. To, čo ju však robí naozaj jedinečnou je spôsob, akým spája tradičné africké a kapverdské rytmy so súčasným džezom.

Producentom a mentorom Carmen Souza je Theo Pascal, ktorý je jedným z najlepších súčasných portugalských basgitaristov. Pascal hráva profesionálne od 13 rokov. Ako sólový umelec absolvoval celý rad turné v Európe, Severnej Amerike, Afrike a Ázii. Okrem svojich dvoch sólových albumov produkoval vyše 30 albumov umelcov z Portugalska, Afriky a Brazílie. Pôsobil aj ako mentor v portugalských programoch na hľadanie talentov v oblasti world music, africkej hudby, džezu a fusion. Spolupracoval na troch posledných štúdiových albumoch Carmen Souza a ich spoločnej nahrávke z roku 2012.

https://youtu.be/41HHOxf9zuA
https://youtu.be/KC9hQVGTqSg

V rámci úvodného dňa Open Jazz Festu sa na Zelenej vode predstavia aj maďarskí inštrumentalisti zo Special Providence. Ide o jednu z najznámejších súčasných inštrumentálnych skupín v strednej Európe. Special Providence sú známi svojím jedinečným štýlom, v ktorom sa mieša moderný džez, progresívny rock/metal a elektronika. Ich živé predstavenia sú zároveň nevšedným zážitkom, ktorého zárukou je ich dynamické vystupovanie. Za sebou majú vystúpenia na London Jazz Festival, festivale Crescendo, ProgSud alebo Prog-Résiste a mnohých ďalších podujatiach v Európe, Južnej Amerike ale aj v Japonsku. Zatiaľ najúspešnejším albumom maďarských hudobníkov je ich tretí počin Soul Alert z roku 2012. Zožal mimoriadne priaznivú kritiku a pre skupiny znamenal skutočný prelom v kariére. Album bodoval deväť týždňov v americkom rebríčku Gagliarchives Progressive Chart. Ich nový album vychádza v týchto dňoch v britskom vydavateľstve GEP records.

https://youtu.be/SjJawjL4B8U
https://youtu.be/3s8ZseWBt-8

Festival Open Jazz Fest sa uskutoční 17. a 18. júla na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom. Koncerty sa začínajú každý deň od 19.00h.

Informácie a vstupenky:
http://www.openjazzfest.sk/sk

Facebook:
https://www.facebook.com/pages/Open-Jazz-Fest
https://www.facebook.com/events/808791785834314

Generálny Partner

BlueNote

Reklamní partneri

Elimer Hornex Aset SOZA SKF

Hlavní reklamní partneri

ŠFRB Modra Nota

Hlavný mediálny partneri

Radio Slovensko

Špeciálna podpora

FPU

Mediálni partneri

Moja Muzika

Vstupenky

Tootoot BlueNote