Facebook
SK | EN

Tlačová správa

Famózna Sheila E rozbubnuje Zelenú Vodu

5. 6. 2014, Bratislava / Nové Mesto nad Váhom

Open Jazz Fest odhaľuje hlavnú hviezdu festivalu. Siedmy ročník festivalu zavŕši svetoznáma americká bubeníčka Sheila E. Diváci si na amfiteátri na Zelenej Vode vychutnajú aj najlepších hudobníkov z krajín V4.

V sobotu 19. júla vystúpi na pódiu jedinečná americká bubeníčka a perkusionistka Sheila E. Jej meno sa skloňuje so slovami „svetová“ a „najtalentovanejšia“. Celým menom Sheila Escovedo sa chytila bubeníckych paličiek už ako trojročná a odvtedy svoj talent prehlbovala na umenie. Už od detstva ju hudobne ovplyvňovali otec perkusionista Pete Escovedo, krstný otec – latinská legenda Tito Escvedo a strýko spevák Alejando Escovedo. Ešte pred dosiahnutím 20 rokov vystupovala s poprednými jazzovými umelcami (George Duke, Gloria Estefan, Marvin Gaye a i.). Svojím talentom zaujala aj legendárneho speváka a multiinštrumentalistu Princa. Sheila začala spoluprácu s ním nahrávaním Purple rain. Taktiež pôsobila ako vokalistka a neskôr na jeho turné ako hudobná režisérka.

Sheila má na svojom konte 11 albumov. Vo svojej tvorbe sa venuje latino jazzu, funku, popu ale i R&B. Medzi jej najúspešnejšie hity patria single Glamorous Life, ktorý obsadil popredné miesta hitparád či napríklad A Love Bizzare kde vokály naspieval sám Prince. Nezabudnuteľným sa stalo aj jej vystúpenie na udeľovaní Oscarov so svetoznámym tenorom Placidom Domingom.

Má za sebou spolupráce i s ďalšími svetovými zvučnými menami ako Ringo Starr, Lionel Richie, ale aj Jennifer Lopez či Beyoncé Knowles. Popri pestrom pracovno-hudobnom programe stíha ešte post generálnej riaditeľky svojej spoločnosti Entertainment Company StilettoFlats Inc. V tomto roku by mala uzrieť svetlo sveta biografia tejto svetoznámej hudobníčky.

https://www.youtube.com/watch?v=RiD4STAUTxg
https://www.youtube.com/watch?v=a8uDwQf4K5U

Chuťovka z V4-ky

V4 European Quintet je kapela zložená z hudobníkov z krajín V4. Mix národností dodáva zoskupeniu ten správny punc. Na Zelenej vode teda zahrá Ondřej Štveráček (tenor saxofón), Poliak Piotr Wojtasik (trúbka), Čech Tomáš Baroš (kontrabas), Maďar Kálmán Oláh (klávesy) a Slovák Marián Ševčík (bicie). Táto „päťka“ prináša naozaj zaujímavý mix hudobníkov.

Tomáš "Gaštan" Baroš (CZ) patrí k špičke mladých talentovaných kontrabasistov na jazzovej hudobnej scéne. Koncertuje už od svojich 15-tich rokov a je súčasťou rôznych hudobných zoskupení, okrem iného i Ondřej Štveráček Quarteta. Študoval na pražskom konzervatóriu, ale štipendium získal aj na svetoznámej Berklee College of Music.

Piotr Wojtasik pôsobí ako trúbkar, skladateľ a lektor v jazzovom inštitúte na Hudobnej akadémii v Katowiciach. Pravidelne hráva so svetovými top jazzovými muzikantmi. Jeho hudobná kariéra odštartovala na akadémii v Katoviciach. Prvé nahrávky mu vyšli so zoskupením New Presentation. Neskôr už spolupracoval s poprednými poľskými jazzmanmi. V roku 1996 prerazil svojím albumom Quest, ku ktorému si prizval najlepšieho jazzového saxofonistu Billyho Harpera, odvtedy dlhoročného priateľa. Koncertoval po celom svete – New York, Paríž, Montreal (Kanada), Viedeň. Niekoľkokrát sa umiestnil na rebríčku Jazz Top magazínu Jazz Forum. Od roku 1997 do 2001 hral so svojím quartetom – Piotr Wojtasik Quartet. Vydal 8 albumov, na ktorých spolupracovali i vychytení americkí jazzmani.

Saxofonista Ondřej Štveráček patrí k najvýznamnejším postavám nastupujúcej českej jazzovej generácie. Je známy nielen v Európe, ale i v zahraničí. V zahraničí mu dávajú prezývky ako český lev, neprekvapí ho akékoľvek hudobné tempo. Svoj vlastný systém hry na saxofón neprehliadnuteľne inšpirovaný jazzovou tradíciou. Často ho porovnávajú s Johnom Coltranom. Jeho intonácie a nuansy sú jedinečné. Hrá v orchestri Gustava Broma ako kmeňový hudobník. Zo Slovákov spolupracuje s Oskarom Rózsom či Radovanom Tariškom.

Kálmán Oláh je klavirista a komponiska pochádzajúci z Maďarska. U nás sme jeho vystúpenie naposledy mohli vidieť na jeseň v Slovenskom rozhlase, kedy svoje umenie predviedol s Danish Radio Big Band.

Bubeník Marián Ševčík v deväťdesiatych rokoch ukončil štúdium na konzervatóriu v Bratislave. Pôsobí na Slovensku a Česku, ale účinkoval aj na festivaloch v ďalších európskych krajinách a má na konte spolupráce s hudobníkmi z USA, Talianska či Rakúska. Od roku 2003 je súčasťou Milo Suchomel Quartet.

Open Jazz Fest počas predošlých šiestich ročníkov privítal tisícky návštevníkov. Už tradične je miestom, kde sa stretávajú všetky generácie – od fanúšikov jazzu v pokročilom veku až po mladých. V tomto roku sa festival uskutoční 18.-19. júla, každý deň od 19:00.

Viac informácií nájdete na www.openjazzfest.sk
FB profil: www.facebook.com/pages/Open-Jazz-Fest/121671191198869
Vstupenky: www.ticketportal.sk/event.aspx?id=19088 a v BLUE NOTE CLUBe www.bluenote.sk

Generálny Partner

BlueNote

Reklamní partneri

Elimer Hornex Aset SOZA SKF

Hlavní reklamní partneri

ŠFRB Modra Nota

Hlavný mediálny partneri

Radio Slovensko

Špeciálna podpora

FPU

Mediálni partneri

Moja Muzika

Vstupenky

Tootoot BlueNote